İşletmenizin sağlık ve güvenliğini yönetmenin bir parçası olarak, işyerinizdeki riskleri kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için insanlara neyin zarar verebileceğini düşünmeniz ve bu zararı önlemek için makul adımlar atıp atmadığınıza karar vermeniz gerekir. Risk değerlendirmesi, büyük miktarda evrak işi oluşturmakla ilgili değil, iş yerinizdeki riskleri kontrol etmek için makul önlemleri belirlemekle ilgilidir. Muhtemelen çalışanlarınızı korumak için zaten adımlar atıyorsunuz, ancak risk değerlendirmeniz, ihtiyacınız olan her şeyi kapsayıp kapsamadığınıza karar vermenize yardımcı olacaktır.

Tehlikeleri tanımlayın

Risk değerlendirmenizin en önemli yönlerinden biri, iş yerinizdeki potansiyel tehlikeleri doğru bir şekilde belirlemektir. İyi bir başlangıç ​​noktası, işyerinizde dolaşmak ve tehlikeleri (zarar verebilecek şeyler) düşünmektir.

Riskleri değerlendirin

Tehlikeleri belirledikten sonra, zararın ne kadar olası olduğuna, yani risk düzeyine ve bu konuda ne yapacağınıza karar vermelisiniz. Risk günlük yaşamın bir parçasıdır ve tüm riskleri ortadan kaldırmanız beklenmez. Yapmanız gereken, ana riskleri ve bunları sorumlu bir şekilde yönetmek için yapmanız gerekenleri bildiğinizden emin olmaktır. Genel olarak, insanları zarardan korumak için makul olarak uygulanabilir her şeyi yapmanız gerekir.